Moje služby

Zde si můžete udělat představu o mých službách, přístupu ke spolupráci a výrobních postupech.

Celkové snímatelné náhrady kvalitně a ekonomicky

Jsem autorkou specifického výrobního postupu celkových snímatelných náhrad na základě biofunkčního otisku a také postupu s využitím stávajících již nošených náhrad. Tyto postupy jsou časově a ekonomicky velmi výhodné jak pro laboratoř, tak pro ordinaci (mj. snižují počet nutných návštěv pacienta) a umožňují opakovatelně úspěšné výsledky i u složitých případů. Navíc nezbytně nevyžadují dlouholeté zkušenosti a erudici ošetřujícího lékaře ve zhotovování snímatelných náhrad – pouze ochotu pozměnit některé konvenční procedury. Zavedení potřebných změn do běžné praxe je nenáročné, nevyžaduje takřka žádné náklady a vede k úspěšně reprodukovatelným zásadně přesnějším a estetičtějším výsledkům než postupy konvenční. Veškeré potřebné informace ráda předám i přímo na vašem pracovišti.

Klinicky a propacientsky signifikantní imediátní náhrady

Rozsáhlá extrakce chrupu a následné protetické řešení je vysoce stresující pro pacienta i ošetřující tým. Jednou ze stěžejních obav pacientů je změna vzhledu úsměvu po extrakci vlastních zubů a jejich nahrazení – nechtějí, aby bylo poznat, že mají „umělé zuby“ a z tohoto důvodu mj. často odkládají plánované ošetření a/nebo platbu za zhotovenou imediátní náhradu. Záznam mezičelistních vztahů před extrakcí zubů a specifický postup zhotovení imediátní náhrady, který jsem pro svou praxi vyvinula, umožňuje zohlednit jak potřebné klinické aspekty, tak vzhled a funkčnost žádané pacientem. Imediátní náhrady zhotovené v mé praxi vykazují vysoké procento přijetí ze strany pacientů (v případě potřebných úprav náhrady je možné pacienta poslat za mnou do laboratoře). Výsledkem je nejen značné snížení stresu pro všechny zúčastněné, ale také klinicky příznivá výchozí situace pro definitivní protetické ošetření. Optimálně zhotovená imediátní náhrada je také cenným vodítkem pro všechny fáze rekonstrukce ztraceného chrupu bez ohledu na zvolené řešení.

Vysoce atraumatické 3D tištěné skeletové náhrady

Nejmodernější technologií v portfoliu mých služeb jsou vysoce přesné atraumatické skelety z CoCr vyrobené 3D tiskem metodou laserového sintrování. Tištěné skelety posouvají tento typ náhrady na jinou úroveň funkčnosti a komfortu – lze je zhotovit s dosud nedosažitelnou přesností a gracilitou při zachování značné pevnosti a stability, což zásadně eliminuje tahové a tlakové devastační síly působící na kotevní zuby. Ze skeletové náhrady se tak stává moderní rehabilitační nástroj s nesrovnatelně vyšším komfortem pro pacienta a nesrovnatelně příznivějšími klinickými vlastnostmi než umožňuje konvenční licí technika.
Skeletové náhrady mají „špatnou pověst“ coby náhrady devastující zbylý chrup díky tahovým a tlakovým silám působícím na kotevní zuby jak při nošení, tak při nasazování a sundávání skeletu. Jak známo, tyto devastační síly jsou zapříčiněny primárně nepřesnostmi v konstrukci skeletu, ať už způsobenými lidským faktorem, nebo, a to především, technologickými omezeními konvenční licí techniky. Vysoká přesnost zhotovení tištěných skeletů umožňuje perfektní stabilitu náhrady v ústech a zároveň maximální šetrnost vůči kotevním zubům, včetně snadného atraumatického nasazení a vyjmutí.
Podmínkou úspěchu je však precizní příprava zahrnující kvalitní otisk, zhotovení vysoce přesného pracovního modelu a zkušenosti zubního technika s navrhováním optimálního individuálního rozložení konstrukce skeletu. Při nedostatečné přípravě je výsledný produkt problematický až nepoužitelný, protože přesnost 3D tisku „neodpustí“ žádnou chybu. To je hlavní důvod, proč jsou tištěné skelety v běžné praxi ještě velmi často vnímány jako technologie, která přináší více problémů než benefitů. Moji spolupracující lékaři jsou však nadmíru spokojeni a někteří na základě vyššího levelu kvality a efektivity skeletů zvýšili jejich produkci.

Nadstandardně individualizované celkové snímatelné náhrady

Celkové snímatelné náhrady v základní verzi jsou individuálním protetickým výrobkem klinicky zohledňujícím fyziologii konkrétního pacienta se zaměřením na maximální možnou funkční rehabilitaci bezzubosti, přičemž však na řešení mnoha detailních aspektů, které přímo nenarušují základní funkčnost náhrady z klinického hlediska, ale v konečném důsledku zvýší uživatelský komfort pro pacienta, včetně vysokých nároků na estetiku náhrady, není v rámci „I“ kódů 070111 a 070121 již prostor. Pro náročné pacienty, kteří jsou ochotni uhradit zvýšené náklady sofistikovanějšího protetického ošetření, jsem proto zavedla náhradu „nadstandardní“, v rámci jejíž výroby lze rozšířit individuální péči o detailní potřeby a přání pacienta. 

Zhotovení celkové snímatelné náhrady nadstandardně individualizované zahrnuje:

  • Individuální cenový plán podle situace v ústech, náročnosti zvoleného výrobního postupu a volby komponent (kupříkladu luxusních konfekčních zubů, průhledných částí báze či výztuže kovovou patrovou mřížkou). Cenový plán a postup zhotovení náhrad je konzultován s pacientem v laboratoři a zohledňuje jeho potřeby a přání. Cena uvedená v ceníku je proto pouze orientační. 
  • Možnost vysoce individuálního vzhledu frontálního úseku náhrady, kupříkladu dle fotografií pacienta z doby před ztrátou vlastních zubů.
  • Detailní probarvení a modelaci báze náhrady barevně a tvarově co nejdokonaleji imitující vzhled přirozených měkkých tkání. Na přání lze probarvit jen viditelné části báze náhrady – skryté části lze zhotovit transparentní. Propracovaně vymodelované anatomické struktury, včetně imitace podélné patrové řasy, řezákové papily (papilla incisiva) a příčných slizničních řas, nejenže zvyšují estetiku náhrady, ale také zpevňují materiálovou strukturu báze, což umožňuje zhotovit náhradu celkově gracilnější.
  • Konzultaci s pacientem v laboratoři po několikatýdenním zvykání na náhradu a případné menší korekce funkčnosti či vzhledu náhrady.

Celkové náhrady hybridní vyztužené kovovou konstrukcí

Spolu s optimální estetikou umělých zubů a dokonale vyřešenými okluzními vztahy je pro náhrady kotvené zásuvnými spoji zásadní přesnost zhotovené báze s pevně umístěnými matricemi zásuvných spojů. Tyto bazální aspekty úspěšného a trvanlivého ošetření hybridní náhradou zajišťuji unikátním řešením kovové konstrukce, která následně umožňuje zhotovit gracilní, přičemž však vysoce pevnou náhradu. Precizní umístění a spolehlivě pevné zapolymerování matric specifickým postupem s využitím přesného pracovního modelu ve výsledku nevystavuje ošetřujícího lékaře nepříjemným okamžikům při odevzdávání náhrady. Mnoho mých „hybridek“ funguje v rámci pravidelné údržby už více než 20 let.

Celkové/částečné náhrady z materiálu Deflex

Polyamid (termoplast) využívaný v technologii Deflex se ve srovnání s konvenčním metylmetakrylátem pro báze náhrad vyznačuje vyšší pevností v ohybu a pružností – díky těmto vlastnostem lze z polyamidu zhotovit nejen bázi, ale také funkční kotevní prvky částečných náhrad. Báze náhrady a kotevní prvky jsou tedy zhotoveny z jednoho kusu materiálu, což oproti standardní pryskyřičné bázi s drátěnými sponami umožňuje zhotovovat minimalistické zubní náhrady s vysokou pevností, retencí a stabilitou, kterými lze nahradit i jeden chybějící zub, což je pro mnoho pacientů vítaná neinvazivní cenově dostupná alternativa klasického můstku. Pro celkové náhrady představuje polyamid větší komfort z hlediska pevnosti náhrady. Mj. je tento materiál vhodný pro pacienty alergické na metylmetakryláty. V rámci pečlivého exaktního pracovního postupu lze polyamid vyleštit do vysokého lesku a minimalizovat tak retenci plaku. Polyamidové náhrady jsou již dostatečně prověřeny klinickou praxí a pokud jsou respektovány vlastnosti termoplastického materiálu a daný výrobní postup, umožňuje technologie Deflex zhotovovat velmi gracilní, pevné, komfortní, estetické náhrady, a to i do značně stísněných prostor, což je velmi efektivní indikační rozšíření zejména částečných snímatelných náhrad.

Celková náhrada zhotovená na základě imediátní či dlouhodobě nošené náhrady

Klinicky vyhovující celková snímatelná náhrada, jako z principu nefyziologické protetické ošetření, je obtížně zhotovitelná. Dosud konvenční metoda využívající individuální otiskovací lžíce a skusové šablony již dle mé zkušenosti plně neodpovídá možnostem a potřebám moderní stomatologie, vyžaduje značnou erudici a je náročná na čas zubního lékaře, technika i pacienta – je tedy mj. také zbytečně nákladná. Dospět touto metodou ke klinicky funkčnímu výsledku je obtížné, protože zahrnuje práci s neanatomickými prvky v podobě voskových valů a neprověřeným rozsahem protézního lože, což značně ztěžuje dosažení dostatečné adheze a stability náhrady. Pokud však ve výrobním postupu exaktně zohledníme již nošenou náhradu (ať už imediátní či dlouhodobou), přestože může vykazovat určité nedostatky, posouváme se při záznamu výchozích parametrů pro zhotovení celkové snímatelné náhrady na zcela jinou úroveň, která nejenže umožňuje dosažení lepších výsledků než konvenční metoda, ale navíc s výrazně menšími nároky na čas, celkové náklady, a dokonce i zkušenosti ošetřujícího týmu. Stěžejním aspektem tohoto postupu je „biofunkční otisk“, kdy lékař sejme otisk protézního lože pomocí již nošené náhrady, která poslouží jako individuální otiskovací lžíce. Namísto tlaku prstů při otiskování nechá pacienta zkousnout ve vzpřímené poloze těla a hlavy. To zajistí rovnoměrné rozložení sil působících na otiskovací hmotu a protézní lože odpovídající funkční zátěži náhrady. Ve spojitosti se skutečností, že již nošená alespoň částečně vyhovující náhrada je tou nejpřesnější možnou individuální otiskovací lžící, jsou minimalizovány nežádoucí nepřesnosti ve stanovení funkčních okrajů protézního lože. V praxi se již jednoznačně prokázalo, že takto sejmuté otisky jsou zásadně přesnější než otisky pořízené konvenční metodou. Metoda biofunkčního otisku navíc zubnímu technikovi umožňuje snadné „zkopírování“ již nošené náhrady – u této kopie zachová parametry vyhodnocené lékařem a pacientem jako žádoucí (například postavení zubů) a opraví nedostatky (kupříkladu nevyhovující mezičelistní rozměr). Výsledkem je tedy vylepšená kopie stávající náhrady a pacient si tak mj. nemusí zvykat na zcela novou náhradu, která v případě jejího zhotovení konvenční metodou nevyhnutelně vykazuje mnohem vyšší míru rozdílných parametrů. Pro pacienta je toto zásadním argumentem, aby byl max. na několik hodin ochoten podstoupit bezzubost a poskytl svou stávající náhradu k uvedeným účelům. Ideální je předem instruovat pacienta, že v den otisku si náhradu sám odnese do zubní laboratoře, kde bude odlit model, náhrada vyčištěna a pacientovi max. za 3 hodiny vrácena. Vzhledem ke zkrácení výrobního postupu, který mj. oproti konvenční metodě ušetří v průměru 2 až 3 návštěvy pacienta v ordinaci, také není účtován příplatek za lžičky a šablony a pacient za krátký diskomfort získá protetický výrobek bez zásadní změny výchozích parametrů, ovšem s optimalizovanou funkčností a estetikou.

Celková šroubovaná náhrada na 4 nebo 6 implantátech

Jedná se o podmíněně snímatelnou náhradu přišroubovanou na 4 implantátech v dolní nebo na 6 implantátech v horní čelisti, zhotovenou z kvalitního plastu a vysoce estetických konfekčních zubů, vyztuženou velmi přesnou frézovanou konstrukcí z CrCo nebo titanu. Tento typ náhrady plně rehabilituje bezzubého pacienta z funkčního i estetického hlediska, přičemž je značně dostupnější než fixní zirkonová náhrada a má oproti ní další výhody: je lehčí, lze ji snadno sejmout, opravovat a udržovat v rámci profesionální ústní hygieny.
Pro tuto náhradu používám kompozitní konfekční zuby nejvyšší kvality (aktuálně jsou to na českém trhu zuby SR Phonares od Ivoclar Vivadent), nebo zuby individuálně vyfrézované z kompozitu.
Podmíněně snímatelná náhrada, přes platformy implantátů spojená s kostí, vyžaduje pro dlouhodobou klinicky optimální funkci maximálně vyvážené rozložení žvýkacích sil. Je tedy nanejvýš žádoucí zhotovit nejprve provizorní náhradu pro dlouhodobější zkoušku funkčnosti in situ, podle které je pak zhotovena náhrada stálá.
Zhotovení dlouhodobě funkční náhrady tohoto typu, se zachováním dobré prognózy zavedených implantátů, vyžaduje exaktní přístup celého ošetřujícího týmu, včetně přesné, časově náročné práce zubního technika, který musí prokázat obsáhlé znalosti souvztažností stomatognátního aparátu a jejich bezchybnou aplikaci v rámci individuálního protetického výrobku.